Iné

Rozhovor s Martinom Maňovským – absolútnym víťazom Grand Prix Slovakia II.

Dňa 14.10.2017 sme prišli podporiť iba 21 ročného talentovaného pretekára Martina Maňovského na súťaž Grand Prix Slovakia II, ktorá sa konala v Nitre pod záštitou asociácie SANK (Slovenská asociácia naturálnej kulturistiky).

Martin nastúpil v kategórii Juniorov nad 176cm a taktiež v kategórii Muži nad 180cm. Obe kategórie vyhral a s prehľadom porazil oveľa starších a skúsenejších borcov, za čo mu patrí obrovská poklona a obdiv. Všetci sme verili v jeho absolútne víťazstvo a jemu sa to naozaj podarilo. Jeho skvelá forma a dobré pózovanie boli zaručeným úspechom. Navyše publikum šalelo pri každom vyslovení jeho mena, čo vytváralo výbornú atmosféru celej súťaže. Ten deň mu jednoducho patril.

Dnes vám prinášame rozhovor s Martinom a prehľad fotografií priamo z centra diania.


Meno: 
Martin Maňovský
Vek: 
21 rokov
Výška:
 188 cm
Súťažná hmotnosť: 82,6 kg
Hmotnosť týždeň pred súťažou: 86-87 kg
Hmotnosť v objemovej príprave pred jesennou sezónou 2017: 101 kg
Hmotnosť v objemovej príprave pred jarnou sezónou 2017: 110 kg

Rozhovor:

    Ahoj Martin. Som rád, že som ťa mohol prísť osobne podporiť a vidieť tvoju skvelú formu. Zaujímalo by ma kam siahajú tvoje začiatky s kulturistikou? Robil si aj nejaký iný šport pred tým ako si začal cvičiť?

Ahoj, v prvom rade ti ďakujem za podporu.
A teraz k otázke. Začal som cvičiť keď som mal približne 16 rokov a vážil som okolo 65 kg. Vtedy som ešte cvičeniu vôbec nerozumel a myslel som si, že každý tréning sa má cvičiť celé telo ? . Úprimne sa musím priznať, že k cvičeniu ma dokopal môj výzor a moja nespokojnosť s ním. Zvykol som cvičiť trikrát do týždňa a popritom som stíhal ranné tréningy karate a po poobediach trikrát do týždňa aj tréningy boxu. Takže si asi viete predstaviť koľko svalov som mohol takýmto režimom nabrať ? . Keď som mal 19 rokov začal som si dávať väčší pozor na stravu a skončil som aj s karate a s boxom. Takže sa dá povedať, že sa naturálnej kulturistike naplno venujem 2-3 roky, súťažne 1 rok.

 

  • Myslím, že si sa rozhodol správne. Ako vyzerala tvoja prvá súťaž?

Do prípravy na prvú súťaž som išiel s veľkým odhodlaním dokázať si, že na to mám. Najprv som to vôbec v pláne nemal, ale keď som stretol môjho trénera a zistil som aké má skúsenosti a kvalifikáciu, rozhodol som sa ho spýtať, či by ma vedel pripraviť na naturálne závody. On to s nadšením prijal, za čo mu dodnes ďakujem.
Počas prípravy som spoznal moju priateľku Majku, ktorá mi bola oporou hneď pred prvou súťažou aj keď absolútne netušila do čoho ide, ale zvládla to na jednotku.
S trénerom sme chceli ísť najextrémnejšiu prípravu akú sme mohli aj za cenu, že sme stratili nejaký ten sval. Z čoho sme sa poučili a dnes k tomu pristupujeme opatrnejšie.
Napokon sa nám podarilo vybojovať prvé miesto na súťaži Grand Prix Nové Zámky, odkiaľ som získal aj postup na Majstrovstvá Európy, na ktoré som ale napokon nešiel kvôli môjmu zdravotnému stavu.

  • Aký je to pocit počuť svoje meno pri vyhlasovaní absolútneho víťaza?

Že by som mohol vyhrať absolutku ma ani len nenapadlo, hlavne kvôli konkurencii, ktorá bola veľmi silná a o to viac si tento úspech cením. Vynorila sa mi pred očami celá príprava s mojim sparingom Viktorom Kollárom a trénerom Martinom Fölkelom, ktorým som moc vďačný, že mi dokázali nastaviť také skvelé podmienky. Tak isto som vďačný mojim rodičom, u ktorých bývam, zabezpečujú mi stravu akú potrebujem a podporujú ma na každej súťaži. A samozrejme mojej priateľke Majke Papovej, ktorá znášala všetky moje nálady, upokojovala ma a stála pri mne každý deň. A taktiež ďakujem všetkým blízkym, ktorí ma prišli podporiť.

  • Veľa mladých ľudí začína s cvičením a možno práve ty si sa stal ich vzorom. Akú radu by si dal začínajúcim nádejným kulturistom?

Myslím si, že nie som ešte natoľko oprávnený aby som mohol v tomto smere dávať niekomu rady, ale môžem im prezradiť čo pomáha celý čas mne. V prvom rade si treba uvedomiť čo naozaj chceme v budúcnosti dosiahnuť. A potom si za tým ísť naplno ako sa len dá. Treba mať obrovskú disciplínu a nehľadieť na názory iných, lebo to robíme hlavne pre seba. A čo je najdôležitejšie, makať naozaj najtvrdšie ako je to len možné. Vždy si zvoliť tú ťažšiu cestu.

  • Aké sú tvoje plány do budúcna?

Momentálne sa sústredím na moju druhú súťaž tejto sezóny a tou sú Majstrovstvá Európy. Po tejto súťaži budem mať  „offseason“ a tým čo chystám potom sa nechajte prekvapiť ?

  • Martin ďakujem ti za rozhovor a prajem ti veľa úspechov na Majstrovstvách Európy. Držím ti palce.

Ďakujem aj ja tebe a prajem tiež veľa úspechov do budúcna.

 

Martin sa okrem súťažnej kulturistiky venuje svojim klientom, s ktorými zdieľa svoje skúsenosti ako osobný tréner. V prípade, že potrebujete poradiť s jedálničkom alebo tréningovým plánom, môžete ho kontaktovať na jeho Facebooku alebo Instagrame.


A teraz už spomínaná Galéria a Video: